ULUBIONE POTRAWY IVO Z WENECJI EUGANEJSKIEJ

MOJE ULUBIONE POTRAWY
IVO Z WENECJI EUGANEJSKIEJ
Według Ivo kuchnia to artystyczny sposób, żeby wyrazić siebie. Przekonuje nas, że włoskie dania są wyjątkowo proste w przygotowaniu, ale przy tym niezwykle smaczne i aromatyczne. O tym, że w kuchni Ivo jest artystą świadczą słowa wypowiedziane podczas wywiadu:

"Makaron musi się ożenić z sosem. To jest po prostu najpiękniejsze małżeństwo świata!"
— Ivo
TAGLIATELLE FRUTTI DI MARE
Zobacz przepis
TAGLIATELLE CON RAGÙ DI ANATRA E RADICCHIO
Zobacz przepis

Sylwestrowe danie

DANIE NA WYJĄTKOWĄ OKAZJĘ
SPAGHETTI DI SEPPIA
Ten wyjątkowy dzień w roku wymaga niebanalnego dania. Wyśmienity makaron Malma i aromatyczne składniki: cebula, czosnek, natka pietruszki oraz sepia to doskonała propozycja na sylwestrową noc.
SPAGHETTI DI SEPPIA
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY SILVII Z LIGURII

MOJE ULUBIONE POTRAWY
SILVIA Z LIGURII
Silvia uwielbia gotować, jednak przyrządzane przez nią dania są zupełnie różne od klasycznej włoskiej kuchni. Italia to dla niej zapach drzew cytrynowych, pomidorów i świeżej bazylii.

"W kuchni włoskiej używa się często mięsa i ryb, ale bycie wegetarianinem wcale nie jest problemem. Tak naprawdę to całkiem nowy świat, który czeka na odkrycie, a próbując codziennie nowych przepisów można ciągle je ulepszać!"
— Silvia
SPAGHETTI ALLE ZUCCHINE CON SALSA DI TOFU
Zobacz przepis
SPAGHETTI AL POMODORO
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY ELEONORY Z TOSKANII

MOJE ULUBIONE POTRAWY
ELEONORA Z TOSKANII
Eleonora pochodzi z Livorno znajdującego się w pięknej i słonecznej Toskanii. Pobyt w naszym kraju wiąże się dla niej z nowymi doświadczeniami - pierwszy raz w swoim życiu ulepiła bałwana! W Polsce udało jej się znaleźć "małe Włochy" oraz stworzyć szczęśliwą rodzinę.

"Pochodzę z Toskanii. Wydaje mi się, że to najpiękniejszy region we Włoszech, bo są tam zarówno morze, jak i góry. Tam produkuje się dobre wino, jest pyszne jedzenie oraz wyśmienite sery i wędliny."
— Eleonora
FUSILLI ASPARAGI E GAMBERETTI
Zobacz przepis
TAGLIATELLE FUNGHI E SALSICCIA
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY MICHELE Z APULII

MOJE ULUBIONE POTRAWY
MICHELE Z APULII
Michele jest bardzo utalentowany muzycznie, a jego tarantella wprawia w niezwykle melancholijny nastrój. Zarówno w śpiewaniu, jak i gotowaniu uwzględnia tradycję i wspaniale przybliża nam region, z którego pochodzi - Apulię.

"W Apulii sjesta to święty moment. Ja pochodzę z małego miasta i jeszcze obowiązują te stare zasady: o pierwszej trzeba być przy stole z całą rodziną, (…) żeby zjeść wspólny posiłek."
— Michele
PENNE ALLA CRUDAIOLA
Zobacz przepis
PASTA E LENTICCHIE
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY BEATRICE Z EMILII-ROMANII

MOJE ULUBIONE POTRAWY
BEATRICE Z EMILII-ROMANII
Beatrice, zakochana w Polaku, związała się na stałe z naszym krajem. Choć sama nie gotuje (robi to jej chłopak), to wie, jak ważną rolę w ciągu dnia pełni wspólny posiłek."Rozmowa z bliską osobą, nawet podczas zwykłego śniadania, może sprawić, że ten przysłowiowy poniedziałek wcale nie będzie taki straszny" - powiedziała.

"W moim domu bardzo ważne było wspólne spędzanie czasu przy stole. Choćbyśmy mieli tylko zjeść razem śniadanie, to był to święty moment."
— Beatrice
SPAGHETTI ALL'ARRABBIATA
Zobacz przepis
TAGLIATELLE AL RAGÙ
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY ​ADRIANO Z SYCYLII

MOJE ULUBIONE POTRAWY
​ADRIANO Z SYCYLII
Adriano znalazł w Polsce miłość i jego przyszłość rysuje się w biało-czerwonych barwach. Jak na prawdziwego Sycylijczyka przystało przemyca w gotowaniu słońce oraz charakterystyczne dla tego regionu finezję i improwizację kulinarną.

"Jeśli chodzi o makaron, rzeczą bardzo ważną jest umieć go dobrze przyrządzić. Dotyczy to zarówno gotowania makaronu, jak i przygotowanych składników. W kuchni włoskiej najważniejsze jest zwrócenie uwagi na detale."
— Adriano
SPAGHETTI CON LE SARDE
Zobacz przepis
PASTA ALLA NORMA
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY SILVII Z LACJUM

MOJE ULUBIONE POTRAWY
​SILVIA Z LACJUM
Silvia pochodzi z samego serca Włoch - Rzymu. Wybrała studia w Polsce kierując się ciekawością odkrywania nowej kultury i mentalnością naszego kraju. Jak sama mówi - to była właściwa decyzja, ponieważ pobyt w naszym kraju to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie ją spotkały w życiu. :)

"Rzym ma wiele do zaoferowania, szczególnie (...) rzeczy związanych z piękną, ale dramatyczną historią. Stolica Włoch to także stolica historii sztuki, a rzymski styl życia jest dla mnie najbardziej włoski. Śródziemnomorski klimat, rodzinne biesiady przy stole do późnej nocy..."
— Silvia
SPAGHETTI ALLA CARBONARA
Zobacz przepis
PENNE ZUCCHINE E GAMBERETTI
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY MARCO Z SARDYNII

MOJE ULUBIONE POTRAWY
MARCO Z SARDYNII
"Pamiętam to słowo, ponieważ nauczenie się go zajęło mi cały dzień" - powiedział Marco, po czym bezbłędnie przesylabizował Kon-stan-ty-no-po-li-tań-czy-ko-wia-ne-czka, a na koniec zaśpiewał krótką solówkę, jak na operowego śpiewaka przystało.

"Mówi się, że Włochy to kraj słońca, że kuchnia włoska jest najbardziej uniwersalna, bo wszystkim smakuje. I muzyka. Abstrahując od mojego zawodu, jestem przekonany, że znaczna część muzyki klasycznej narodziła się właśnie we Włoszech. Wszystkie trzy rzeczy, które kocham. Nie ma lepszego miejsca na świecie."
— Marco
FUSILLI AL SUGO DI LEPRE
Zobacz przepis
TAGLIATELLE GAMBERETTI E PORCINI
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY LAURY Z WENECJI EUGANEJSKIEJ

MOJE ULUBIONE POTRAWY
LAURA Z WENECJI EUGANEJSKIEJ
Laura to uśmiechnięta i otwarta osoba, z którą bardzo łatwo znaleźć wspólny język. Wychowała się we Włoszech, ale to z Polską siedem lat temu związała swoje dorosłe życie. Uwielbia kuchnię fusion, szczególnie w wykonaniu polsko-włoskim. W wolnym czasie, oprócz odkrywania urokliwych zakątków naszego kraju, interesuje się polską literaturą oraz filmem.

"Pochodzę z Veneto. Każdy raczej kojarzy ten region z Wenecją, wiec nie będę o niej opowiadać. Jeśli ktoś lubi aktywnie spędzać czas, to serdecznie polecam włoskie parki naturalne, bo są wyjątkowe. Tereny bagniste, ciekawa fauna, ciekawa flora, nawet powietrze jest inne: pachnie wodą wymieszaną z ziemią i to jest niezwykłe przeżycie."
— Laura
PENNE ALLA BOSCAIOLA
Zobacz przepis
FUSILLI ALL'ORTOLANA
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY GIULIO Z FRIULI-WENECJI JULIJSKIEJ

MOJE ULUBIONE POTRAWY
GIULIO Z FRIULI-WENECJI JULIJSKIEJ
Giulio to szczery, bezpośredni Włoch z północy, który uważa, że smaczne potrawy wcale nie muszą być skomplikowane. Wręcz przeciwnie - prawdziwy smak włoskiej kuchni kryje się w jej prostocie.  Zawodowo - tłumacz. A prywatnie... zapalony kibic piłki nożnej :-).

"Zapraszam do nas, do Gorycji. To Włochy, ale Włochy nietypowe. Tutaj góry prawie schodzą do morza, a kuchnia - i oczywiście wino - są rewelacyjne. Połączenie dwóch kultur - słowiańskiej i romańskiej sprawia, że Wenecja Julijska jest jedyna w swoim rodzaju!"
— Giulio
TAGLIATELLE CON POLLO E VERDURE
Zobacz przepis
FUSILLI MOZZARELLA E POMODORO
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY CARLI Z SARDYNII

MOJE ULUBIONE POTRAWY
CARLA Z SARDYNII
Carla to roześmiana i pełna optymizmu Włoszka, która chyba nigdy nie narzeka. Przyjechała do Polski studiować języki obce. Zakochała się w naszym kraju, a o Polakach wypowiada się bardzo ciepło – okazali jej dużo zainteresowania i serdeczności. Żałuje, że musi wracać na Sardynię, ale już myśli o powrocie i pozostaniu tu na dłużej.

"Sardynia zupełnie różni się od całych Włoch. Pierwsze, co przychodzi na myśl, to przepiękne morze. Owszem, istnieją piękne plaże także w innych miejscach, ale te sardyńskie są wyjątkowe. Sardyński jest bardzo szczególny i nie jest, jak niektórzy twierdzą, dialektem włoskiego, ale osobnym językiem. Na pewno także wyróżnia nas kuchnia (...) - dla mnie sardyńskie jedzenie jest najlepsze na świecie."
— Carla
FUSILLI ALLA CAMPIDANESE
Zobacz przepis
PENNE PANNA E SALMONE
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY MARCO Z LIGURII

MOJE ULUBIONE POTRAWY
MARCO Z LIGURII
Marco to pogodny facet z dużą dawką poczucia humoru. Zaskoczył nas nie tylko biegłością jezyka polskiego, ale także sposobem, w jaki wypowiada się o ludziach. Jest daleki od generalizowania, a każdy człowiek to dla niego jeden mały świat.

"Liguria to jedyny region, w którym można patrzeć na góry, mając stopy w morzu. Jeśli lubisz się wylegiwać na plaży albo górskie wędrówki, jeśli lubisz ścieżki rowerowe - to będzie to Twój raj. Są piękne miasta, a najpiękniejsze z nich to moja Genua, która jest miastem historycznym z pięknymi średniowiecznymi pałacami i przepięknym portem. Już nie wiem ile razy mówiłem, że jest piękne, ale naprawdę tak jest. Poza tym - ja nie jestem obiektywny - ale wiele razy słyszałem, że kuchnia liguryjska jest najprawdziwszą kuchnią śródziemnomorską."
— Marco
PENNE AL PESTO
Zobacz przepis
FUSILLI CON GORGONZOLA E NOCI
Zobacz przepis

ULUBIONE POTRAWY ERIKI Z SYCYLII

MOJE ULUBIONE POTRAWY
ERIKA Z SYCYLII
Erika to stuprocentowa Włoszka z charakterem, która jest w Polsce od dziewięciu miesięcy. Podczas szczerej i żywej rozmowy podzieliła się z nami swoimi ulubionymi daniami, odkrywając tajniki prawdziwie włoskiej kuchni.

"Sycylia jest cudownym miejscem na południu Włoch. Moje miasto to Agrigento, które szczerze polecam, bo jest piękne - mamy tam fajne plaże i Etnę. Ze względu na bliskość Afryki, a także długą i zawiłą historię z wątkiem arabskim, hiszpańskim czy normandzkim, staliśmy się multikulturowym narodem. Jesteśmy bardzo różnorodni, a zarazem harmonijnie do siebie pasujemy."
— Erika
TAGLIATELLE AL PROSCIUTTO DI PARMA
Zobacz przepis
FUSILLI ALL’UBRIACA
Zobacz przepis